W okulistyce stosuję się najczęściej dwie drogi podania leków: ogólnoustrojowa (np. w postaci iniekcji czy preparatów do podania doustnego) oraz miejscowa (np. w formie kropli, maści jak również iniekcji). Wybór metody zależy od danego schorzenia, pożądanego efektu terapeutycznego jak również gatunku i temperamentu zwierzęcia.
Niemniej jednak najczęstszą formą leków w okulistce weterynaryjnej są: krople, maści i żele do oczu.
OGÓLNE ZASADY STOSOWANIA KROPLI DO OCZU:
- jeśli preparat występuje w postaci zawiesiny, wstrząśnij przed użyciem;
- przechowuj krople w odpowiedniej temperaturze według zaleceń producenta, inaczej mogą stracić swoje właściwości;
- większość kropli po otwarciu jest ważna miesiąc, natomiast te w jednorazowych pomnikach wyrzucić zaraz po użyciu;
- przed zakropieniem oczu, w razie zanieczyszczenia powieki np. ropą czy wydzieliną oczyść oko. Możesz to zrobić ciepłą przegotowaną wodą lub płynem do przemywania oczu dla zwierząt. Nanieś płyn na wacik i delikatnie przetrzyj powiekę, od zewnętrznego do wewnętrznego kąta oka.
- każdorazowo wystarczy tylko jedna kropla leku, jeśli zakropisz więcej to nadmiar zostanie wypłukany przez łzy;
- jeśli w jednej sesji podajesz więcej leków to pamiętaj, żeby zachować odstęp między preparatami min. 5 minut;
- znaczenie ma kolejność podawania leków. Rób to zawsze według zaleceń lekarza. Ogólna zasada mówi o tym, aby w pierwszej kolejności podawać krople, następnie żele i na koniec maści.
- jeśli zauważysz, że przepisany preparat drażni oko np. zaraz po aplikacji zwierzę mocniej się ślini, mruży oko czy jest ono bardzo przekrwione, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który przepisał leki. Każdy organizm jest inny i nie da się przewidzieć reakcji alergicznych. W takich przypadkach lekarz zaleci inne krople.

TECHNIKA PODAWANIA KROPLI DO OCZU:
Jedną ręką podtrzymuj głowę pacjenta od dołu, pod brodą. W drugiej ręce trzymając buteleczkę z lekiem, odciągnij ostrożnie górną powiekę. Trzymaj opakowanie leku w odległości 1-2cm nad gałką oczną i podaj jedną kroplę. U małych pacjentów, gdy wielkość głowy jest nieduża, możesz kciukiem podnieść górną powiekę, a resztą dłoni podtrzymywać brodę. Natomiast w drugiej ręce trzymasz lek.
Pamiętaj, żeby nie dotknąć buteleczką oka, może to doprowadzić do jego urazu lub zanieczyszczenia reszty leku. U pacjentów wysokiego ryzyka np. po zabiegach na gałce ocznej uważaj, żeby nie uciskać gałki ocznej czy szyi, może to spowodować wzrost ciśnienia śródgałkowego.
Często, gdy terapii okulistycznej wymagają małe ssaki, kropla leku jest większa od ich gałki ocznej. W takich przypadkach odpowiednia ilości leku zostanie wchłonięta po kontakcie z powierzchnią oka, a nadmiar preparatu swobodnie wypłynie.

TECHNIKA PODAWANIA MAŚCI DO OCZU:
Metoda podania maści jest podobna jak przy podaniu kropli. W zależności od wielkości oka ok. 0,5-1cm preparatu nanieś do dolnego worka spojówkowego. Zwierzę mrugając, samo rozprowadzi maść po powierzchni rogówki.