„Moje zwierzę jest niewidome” – oswojenie się z tą myślą, to zawsze trudne przeżycie dla właściciela zwierząt domowych. Pamiętajmy jednak, że wzrok psów, kotów czy gryzoni jest nieco inny niż nasz. Zwierzęta mają lepsze widzenie peryferyjne oraz lepiej sobie radzą w nocy niż my. Jednak umiejętność rozpoznawania kolorów i ostrość widzenia, jest mniej rozwinięta u nich niż u nas. Dlatego w większym zakresie korzystają z innych zmysłów, z wysoko rozwiniętego słuchu i węchu. Z tego powodu utrata wzroku u zwierząt, jest znacznie mniej traumatyczna niż u ludzi, a nasz pupil może cieszyć się życiem w podobnym stopniu jak zwierzę zdrowe.
Przyczyn utraty wzroku jest wiele. Może ona przebiegać nagle lub postępować stopniowo. Jeśli tylko zauważysz u swojego pupila objawy ślepoty, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii.
W początkowej fazie, zwłaszcza nagłej ślepoty zwierzę jest niepewne, zdezorientowane. Pies czy kot może wpadać na przedmioty, potykać się. Słabsze widzenie może następować tylko np. po zmierzchu lub przy intensywnym świetle.
Im wolniej zwierzę traci wzrok, tym łatwiej się do tego przystosowuje, a nam jest trudniej zaobserwować niepokojące zmiany.
Jest kilka sposobów jak szybko pomóc zwierzętom, odnaleźć się nowej sytuacji:
– nie wprowadzaj żadnych zmian w mieszkaniu, ogrodzie czy klatce w przypadku gryzoni, królików. Staraj się, żeby zwierzak „na swojej drodze” nie spotykał niespodziewanych przeszkód zarówno w mieszkaniu jak i ogrodzie.
– u stadnych zwierząt klatkowych warto zapewnić im towarzysza, który stanie się przewodnikiem dla osobnika niewidomego.
– unikaj głośnych dźwięków i gwałtownych ruchów, warto też mówić do pupila jeśli chcesz go dotknąć.
– jeśli wychodzisz z psem na spacer, to trzymaj go na smyczy. Początkowo może być trochę płochliwy i zdezorientowany w hałasie ulicznym.
– naucz psa konkretnych komend, którymi przywołasz go w trudnych sytuacjach, np. przed przeszkodą lub stopniem.
– stałym punktem w mieszkaniu jest miska z jedzeniem i wodą. Jeśli zwierzę straci orientację, można go tam zaprowadzić.
To Ty jesteś teraz przewodnikiem dla swojego pupila. Twoja postawa, empatia i zrozumienie pomoże mu szybko przyzwyczaić się do nowej sytuacji.